Christine Lambrecht

Christine Lambrecht

Federal Minister of Defence

Christine Lambrecht

Christine Lambrecht is Federal Minister of Defence

(Photo: BMJV/Thomas Koehler/photothek.net)


CV

  • Born on 19 June 1965 in Mannheim.

  • 1982
    Joined the SPD

  • 1984 to 1998
    Studied law at the universities of Mannheim and Mainz; first state examination in law, legal clerkship at Darmstadt District Court; second state examination in law; lecturer in commercial and corporate law at the Mannheim University of Cooperative Education; Master of Administrative Sciences at the German University of Administrative Sciences in Speyer

  • since 1995
    Lawyer

  • 1985 to 2008
    Member and Chair of the City Council of Viernheim

  • 1989 to 1997
    Member of Bergstrasse District Council

  • 1998 to 2021
    Member of the Bundestag, Constituency 188 (Bergstrasse); member of the Legal Affairs Committee from 1998 to 2013  

  • 2005 to 2009 and 2013 to 2017
    Member of the Parliamentary Advisory Committee

  • 2007 to 2017
    Chair of the SPD in the sub-district of Bergstrasse; Member of the Executive of the Hesse SPD Regional Association

  • 2009 to 2019
    Deputy Chair of the SPD in the district of Hesse South

  • 2009 to 2011
    Spokesperson of the Legal Policy Working Group of the SPD parliamentary group in the Bundestag, member of the SPD Parliamentary Party Executive in the Bundestag

  • 2010 to 2018
    Vice President of the civil protection organisation THW-Bundesvereinigung e.V.

  • 2011 to 2013 and 2017 to 2018
    Vice Chair of the SPD parliamentary group in the Bundestag

  • 2013 to 2017
    First Parliamentary Secretary of the SPD parliamentary group in the Bundestag

  • 2017 to 2021
    Committee Member of the SPD in the sub-district of Bergstrasse

  • 2018 to 2019
    Parliamentary Secretary of State to the Federal Minister of Finance

  • June 2019 to December 2021
    Federal Minister of Justice and Consumer Protection

  • May 2021 to December 2021
    Federal Minister of Family Affairs, Senior Citizens, Women and Youth

  • since December 2021
    Federal Minister of Defence

Federal Minister of Defence

Bonn office
Fontainengraben 150
53123 Bonn
Phone: +49 (0) 228 12 -0


Berlin office
Stauffenbergstraße 18
10785 Berlin
Phone: +49 (0) 30 - 2004 - 0


Website of the Federal Ministry of Defence